Stáří koně

18. ledna 2009 v 15:54 | Aduš.Qa |  Nauka
Zuby se dramaticky mění s tím, jak kůň stárne, a tak podle jejich tvaru a počtu lze poměrně přesně odhadnout jeho věk.
Činnost prohlédnutí chrupu však vyžaduje zkušennost nejen v tom, jak se při prohlížení ústní dutiny vyhnout kousnutí. Nemáte-li s koňmi zkušennost, nepokoušejte se o to bez odborného dohledu. Pokud koni otvíráte tlamu, nestůjte přímo před ním, ale postavte se z boku jeho hlavy. Položte levou ruku na horní pysk pod nozdry a pravou ruku pod dolní čelist. Potom vložte prsty pravé ruky do mezery mezi řezáky a stoličkami.
HŘÍBĚ
  • Stejně jako lidem, tak i koním nejdříve roste mléčný chrup. Novorozené hříbě má dočasné zuby třenové, ale obecně se střeďáky prořezávají ve věku zhruba jednoho týdne. Hříbě má úpný mléčný chrup zhruba od 9 měsíců. Skládá se ze 6 řezáků v horní a dolní čelisti a tří zubů třenových na každé straně horní a dolní čelisti. Hříbata tak mají celkem 12 řezáků a 12 zubů třenových. Dočasné špičáky nemají.
2,5 - 3 ROKY
  • V tomto věku jsou mléčné kleště vytlačeny ven a nahrazují je trvalé řezáky. Přibližně v této době se na každé straně horní a dolní čelisti objevují dva z trvalých třenových zubů.
4 - 4,5 ROKU
  • Mléčné krajáky jsou nahrazeny trvalými řezáky, dále se na každé straně horní i dolní čelisti objevují poslední dvě trvalé stoličky. Zhruba v této době vyrůstají u hřebců špičáky. Od pěti let by měl mít kůň úplný trvalý chrup.
6 ROKŮ
  • Skusným plochám zubů se říká třecí plochy. Pro odhad věku koně se prohlížejí především třecí plošky dolních řezáků. Od 6 let na nich dochází ke 3 hlavním změnám. Za prvé se na ploškách kleští objevuje tmavá dírka - jamka. Za druhé se na ploškách střeďáků objevuje tmavá hnědá linie - zubní hvězdička. Za třetí se zmenšuje jamka na ploškách krajáků a mezi ní a přední plochou zubu se objevuje zubní hvězdička.
7 ROKŮ
  • V 7 letech taktéž dochází ke 3 změnám. Za prvé se zvýrazňuje hvězdička na ploškách jak střeďáků, tak i krajáků. Za druhé z plošek středáků a krajáků mizí jamka a zmenšuje se její velikost na kleštích. Za třetí se začíná vzadu na horních krajácích objevovat záhryz, který vzniká v důsledku nepravidelného opotřebování zubů. Tento útvar mizí zhruba v 8 letech.
8 ROKŮ
  • Záhryz zmizel, stejně jako jamka. Plošky zubů počínaje střeďáky obvykle mění oválný tvar na trojúhelníkový. Od 8 let je velmi obtížné přesně určit věk koně podle chrupu.
10 LET
  • V tomto věku se některým koním začíná tvořit Galvayneova rýha. Je to tmavší rýha, která se objevuje na vrchulo u dásně horních krajáků a začíná se protahovat směrem dolů.
11 - 13 LET
  • Někdy se na střeďácích objevuje výrazný záhryz. Tento větší háček obvykle na zubech zůstává a nemizí jako ten, který se objevil v mladším věku.
15 - x LET
  • V této době se Galvayenova rýha protáhne do poloviční délky krajáku a zhruba ve 20 letech dosáhne spodního okraje zubu. Pak začne postupně od vrchulo zubu mizet. Během let dospívání se pak plošky řezáků postupně mění z troúhelníkovitých na oválné, zuby se začnou vyklánět dopředu a zdají se delší.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama